O MŠ

Charakteristika lokality, budovy

Mateřská škola Chlumany (dále také ,,škola,,) je situována ve středu obce, kde spolu s obecním úřadem, knihovnou a obchodem tvoří komplex budov. Objekt byl postaven v roce 1983 a v roce 2008 byl na základě grantu poskytovaného Evropskou unií kompletně zrekonstruován. Budově se dostalo zateplení a výměny oken a proběhla i celková rekonstrukce interiéru budovy. Nově opravená budova pak splňovala veškeré požadavky a hygienické normy pro fungování mateřské školy. Dále byla škola nově vybavena nábytkem, hračkami a dalšími pomůckami pro děti. Taktéž kuchyně školy se dočkala nového nerezového vybavení. Od podzimu 2008 se na základě projektu a žádosti o grand také pracovalo na revitalizaci školní zahrady a v r.2010 byla slavnostně otevřena. Postupně se pak doplňovala o nové herní prvky. Na školní zahradě se také nachází sklad cvičebních pomůcek a sezónního sportovního vybavení. V srpnu 2018 se probíhala rekonstrukce stávající terasy mateřské školy, která již nevyhovovala bezpečnostním předpisům a navíc je vybudováno zastřešení, které umožňuje její využívání i při nepřízni počasí či v chladnějších měsících roku a nabízí nové možnosti při realizaci výchovy a vzdělávání v mateřské škole.

V roce 2020 se podařilo obnovit vnitřní vybavení školy novým nábytkem a didaktickými pomůckami

Mateřská škola je v přízemí jednopodlažní budovy a disponuje bezbariérovým vstupem. Přes šatnu se vchází do herny, z herny do jídelny. V budově se též nachází kuchyně a sociální vybavení. V Z herny se také vychází na terasu, ze které je možno sestoupit na zahradu MŠ. Celý interiér je světlý a vzdušný díky velkému množství prosklení je prostor dobře prosluněn. Místnosti jsou vymalovány veselými barvami, které dobře ladí k červené podlaze z marmolea. Hygienické zázemí pro děti obsahuje čtyři WC mísy, čtyři umyvadla a sprchu, což vyhovuje hygienickým požadavkům dle kapacity školy. 

Zahrada a okolí

Zahrada školy přiléhá k budově a je ze všech stran oplocena. Disponuje velkým pískovištěm , průlezkami, ale také lavičkami a stoly, jenž nám nabízí odpočinek, ale také využití při výtvarných a pracovních aktivitách. Dále jsou zde umístěné dřevěné prvky, zahradní domeček a houpadlo. Za pomoci rodičů byla vytvořena také kuchyňka z palet, kterou děti rádi při svém vaření využívají. Dále by měla být zahrada doplněna o vrbové domečky, které dětem nabídnou další možnosti využití zahrady a rozvoj jejich fantazie. Kolem oplocení je vysázen živý plot a stromy, což zajišťuje dostatek stínu i v letních měsících. Na zahradě se nachází zastřešená terasa, kterou děti využívají při pobytu venku. Z druhé strany budovy se nachází KyBy zahrada (květinovo - bylinková zahrada, kde se nachází hmyzí hotel, pocitový chodníček a dřevěné sochy a jiné aktivity. Děti si zde mohou založit vlastní záhon a pěstovat zde sezónní zeleninu a bylinky a na vlastní kůži si vyžkoušet péči o přírodu. 

Aktuálně byla zahrada doplněna o nové herní prvky a dále je zažádáno nové environmentální prvky na doplnění zahrady. 

Tohoto záhonu jsme využili v roce 2019 - kdy jsme jako zahradníci a průzkumníci soutěžili v soutěži Mateřská škola roku.